בין אם אתם רצים חדשים לגמרי, חוזרים לרוץ לאחר הפסקה ארוכה, או ממשיכים לרוץ שנים, אתם בטח תוהים כיצד ריצה תשפיע על גופכם ככל שתתבגרו. יש לנו חדשות טובות עבורכם-מחקר מראה שעבור הרוב המכריע של הרצים המתבגרים, הספורט עושה הרבה יותר טוב מאשר נזק. לדוגמא, רצים מבוגרים נהנים מכושר אירובי טוב יותר מאשר עמיתיהם שאינם רצים.

ובכל זאת, ריצה (כמו כל ספורט) אינה נטולת סיכונים.  על ידי ביצוע 5 טיפים אלו, תוכלו למזער את הסיכונים הללו ולהרוויח את היתרונות של ריצה לאורך שנים רבות:

1. התייעצות עם רופא- אם אתם בריאים בדרך כלל, מתאמנים באופן קבוע ואין שום תחושות חריגות תרגישו חופשי להמשיך באימונים כרגיל. אתם רק תרוויחו מזה ! לעומת זאת, במידה ואתם רוצים להתחיל להתאמן ואתם בעודף משקל, מצב בריאותי מגביל, לאחר פציעה או פשוט רוצים להיות זהירים ובטוחים, מומלץ להתייעץ עם רופא לפני התחלת תוכנית האימון ולבצע התאמות בהתאם לממצאים.


2. להתאמן עם מאמן- האמת, זה מומלץ לכל רץ, לא משנה אם חובבן או מקצועי. מאמן מקצועי יעזור לנו לשמור על טכניקת ריצה ומנח גוף נכונים, יתאים תוכנית אימונים בהתאם ליכולת וליעדים שלנו, יעזור בהתמודדות עם פציעות עבר ומגבלות גופניות.


3. לרוץ לאט – ריצה איטית מפחיתה מהעומס על השלד והשרירים בצורה משמעותית, מה שיעזור לנו להימנע מפציעות, אימון יתר ותסכול. כ80 אחוז מהמרחק השבועי אותו אתם רצים צריך להיות בקצב קל ואיטי. כדי לדעת שאנחנו בקצב הנכון, נבדוק האם נוכל לנהל שיחה/להשלים משפט בזמן ריצה.


4. התאוששות- למנוחה יש חשיבות רבה על מנת להגיע לשיפור בביצועים, ולכן נשמור לה מקום מיוחד בתוכנית האימון השבועית. מלבד מנוחה, אנחנו צריכים לשים לב לכמות שעות השינה, התזונה ולתחושה האישית שלנו: איך השרירים מרגישים, האם צריך לתת להם יותר תשומת לב ולטפל בעזרת גליל עיסוי/מסאז’/מתיחות וכו’.


5. חיזוקים- גוף חזק יעזור לנו משמעותית גם במטלות היום-יום ובנוסף יעזור למנוע פציעות שיכולות להיגרם במהלך האימונים. נשלב אימוני כוח בתוכנית האימון ונתרכז בחיזוק שרירי הליבה וקבוצות השרירים שפועלות במהלך ריצה. מומלץ להתייעץ עם מאמן בשילוב תרגילי כוח בתוכנית על מנת למנוע עומס או פציעות הנובעות מטכניקה לא נכונה.

 

נוסף לסל בהצלחה:

לתשלום

האתר משתמש ב Cookies למטרות שונות לרבות על מנת להתאים את התוכן לגולשים, לנתח את מקורות התנועה ולמטרות פרסום.
המשך גלישה באתר מהווה הסכמה לשימוש זה. למידע נוסף ניתן לעיין במדיניות הפרטיות שלנו.